Slagbord "Maria Flap", Bruno Mathsson

Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BRUNO MATHSSON, "Maria Flap", slagbord, Värnamo 1960-tal, benställning av björk, skivor av teak, höjd 72, längd 19, utfällt med totalt fyra skivor á 66 cm blir bordets längd 283 cm, bredd 90 cm

HISTORIK:

Modellen formgavs 1936 för Firma Karl Matsson

Smärre slitage, fläckar

716524

2019-12-27