Kindjal Kaukasus 1800-talets mitt

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KINDJAL, Kaukasus, 1820-1850, med balja, klinga med 3 blodränder, handtag av ben med mässing, märkt, klingans längd ca 46 (59) cm

HAndtag med äldre lagningar, anlupen klinga med hack, balja med slitage

717463

2019-12-29