Nils Tydén Utsikt mot Södermalm
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS TYDÉN (1889-1976): Utsikt mot Södermalm, signerad N Tydén, olja på pannå, 38x46 cm
Nils Tydén räknas till de s.k. Intimisterna, dvs den grupp konstnärer som 1917-1923 höll till i Sjövillan vid Smedsudden utanför Stockholm. Hans skicklighet som konstnär kommer bl.a till uttryck, som i flera av auktionens utrop, i skildringar från Stockholms ström i en stämningsfull vinterskrud.
Svensk privatsamling
(Stockholmsbilder)
717627
2019-12-29