Erik Tryggelin Solnavägen
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIK TRYGGELIN (1878-1962): Solnavägen, signerad och daterad E Tryggelin 9/7 1924 Solnavägen Stockholm, olja på duk fäst på pannå, 25,5x35 cm
Erik Tryggelin reste till Paris 1911, men ställde sig ändå avvisande till stadens nya strömningar, utan fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition, gärna i det lilla formatet (kalla honom intimist). I motivkretsen ingick främst Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider. Anslaget är impressionistiskt och med ljuspunkter, som gatlyktorna och dess återspeglingar i vattnet, ger han bilden liv.
Vid tidpunkten för utropets tillkomst, 1924, ligger Solnavägen där Norra Stationsgatan i Stockholms kommun ligger idag (namnbyte sker först 1942 då gata i Solna kommun med namnet i fråga anläggs). En intressant detalj är att Stockholms norra station just år 1924, flyttar från Norra Bantorget till dåvarande Solnavägen, och att nya järnvägsbyggnader uppförs. Av detta märks ingenting i motivet på utropet, där flanörer och bilister en solig julidag tar sig fram sida vid sida.
Svensk privatsamling
(Stockholmsbilder)
717628
2019-12-29