Tapio Wikkala Ultima Thule glas & ljuslyktor

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TAPIO WIRKKALA, 10+4+3 dlr, delar av servis "Ultima Thule," för Iittala, formgiven 1968, bestående av: 1 liten kanna, 7 mindre skålar, 2 större skålar, samt 4 ljuslyktor "Stellaria", för Ittala, 3 mindre skålar för Riihimäen Lasi, diameter ca 10-15 cm

Smärre slitage, mikronagg kan förekomma, samtliga osignerade, stearinrester

717653

2019-12-24