Poul Kjaerholm fåtölj PK-22
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
POUL KJAERHOLM, fåtölj "PK-22", modellen formgiven 1955, stomme i mattpolerat stål, sits och rygg i rött läder, monogrammärkt Poul Kjaerholm Denmark Fritz Hansen samt etikettmärkt Fritz Hansen 2002, höjd ca 71, sitthöjd 34 cm
Obetydligt slitage, mindre repor och färgbortfall på sits och ryggens framsida
717664
2019-12-24