3 osignerade sameknivar

3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar
3 osignerade sameknivar

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMEKNIVAR, 3 st, osignerade samt 1 oidentifierad, skaft i horn, masur och läder, blad i stål varav 1 märkt Vettasjärvi, slidor i renhorn, graverad dekor, 1 kniv monogramsignerad BD vid slida, längd ca 19, 20, 21 cm

Ingår i temaauktionen "Duodji"

Åldersrelaterat bruksslitage, kniven som är daterad 1942 har en genomgående spricka vid skaft

717671

2019-12-30