Gazette modeplanscher

Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher
Gazette modeplanscher

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MODEPLANSCHER - GAZETTE DU BON TON, 50 st delvis handkolorerade samt signerade grafiska blad i mapp, ca 1920, bladstorlek 24x19,5 cm

HISTORIK:
This famous French fashion brochure was published between 1912-25 with a hiatus during World War I between 1914-1919. It sought to be " the place where couturiers and painters collaborate to compose the silhouette of their time" (Henri Bidou, Avant-Propos in La Gazette, 3e année, No 1).

Något gulnade, visst slitage förekommer

718005

2020-01-02