Brosch 18 k guld

Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld

Såld för:

Osåld

Utropspris

3 000 SEK

BROSCH/HÄNGE, 18 k guld, fattning med blom-och bladdekor, infattad sten med dekor föreställande en sfinx, bl a med italienska flaggfärgerna, stämplad Carl August Björklund, Stockholm, årsindex saknas, 1800-talets senare del, diameter 4,3 cm, vikt ca 12,2 g

Sten med smärre repor baktill, dekor med slitage och skador

718073

2020-01-07