Miniatyrporträtt 1700-tal Maria Romanovna Vorotzov

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Porträtt av grevinnan Maria Romanovna Vorotzova (1737-1765), miniatyr, förgylld koppar, graverad a tergo "Marie Romanowna Woronzow"

HISTORIK: Grevinnan Maria Romanovna Vorotzova (1737-1765) var hovdam och gift med greven Petr Alexandrovich Buturlin (1731-1787), rysk diplomat och tillika kejsarinnan Katarina II:s ambassadör i Spanien, höjd inkl ögla ca 4,5 cm

718200

2020-01-08