Jürgen von Konow Söder Mälarstrand
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JÜRGEN VON KONOW (1915-1959): Söder Mälarstrand, signerad v. Konow, olja på pannå, 33x41 cm
Jürgen von Konow erhöll fleråriga studier i Paris på 30-talet, och blev med tiden en erkänt duktig stockholmsmålare verksam i en egen lätt surrealistisk ton. Han finns flitigt representerad på museum runtom i Sverige, och nådde även internationellt erkännande vid grafikutställningen i Ljublijana.
Svensk privatsamling
(Stockholmsbilder)
718223
2019-12-29