Jürgen von Konow Söder Mälarstrand

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JÜRGEN VON KONOW (1915-1959): Söder Mälarstrand, signerad v. Konow, olja på pannå, 33x41 cm

Jürgen von Konow erhöll fleråriga studier i Paris på 30-talet, och blev med tiden en erkänt duktig stockholmsmålare verksam i en egen lätt surrealistisk ton. Han finns flitigt representerad på museum runtom i Sverige, och nådde även internationellt erkännande vid grafikutställningen i Ljublijana.

Svensk privatsamling

(Stockholmsbilder)

718223

2019-12-29