Ampel 1800-talets andra kvartal

Såld för:

Osåld

Utropspris

10 000 SEK

AMPEL, 1800-talets andra kvartal, för sex ljus, delvis brännförgylld och mörkpatinerad mässing, takfäste med dekor av ymnighetshorn, ljusringen med palmetter, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, botten med kotteknopp, höjd 102, diameter 105 cm

Ställvis lagningar och slitage, förgyllningen med ställvisa bättringar

718266

2020-01-25