Fåtöljer, gustavianska, av Jacob Malmsten

Såld för:

22 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, ryggbricka krönt av blomma och kvistar, sarger med pärlstav, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 41 cm

Smärre lagningar

718298

2020-03-08