Spegel rokoko av Nils Sundström

Såld för:

20 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

NILS SUNDSTRÖM (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1781), spegel, stockholmsarbete i rokoko, brännstämplad NS krönt med krona, Stockholms hallstämpel 1769, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, krön med infällt njurformat glas, dekor av akantus, rocailler och voluter, fasetterade kantglas med pastellagedekor, nedre sarg med genombruten dekor och infällt ovalt glas samt rocaille, kvicksilverfolierade glas, bakstycke sannolikt original, 95 x 40 cm

Obetydliga lagningar, nedre sargens glas med sprickor

718299

2020-03-08