Nattstol, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

NATTSTOL, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, volutformade armlän, svängd frontsarg, framtagen äldre bemålning i svart med inslag av rödbrun originalbemålning, sitthöjd 42 cm

PROVENIENS: Ursprungligen en av ett par nattstolar, varav ena stämplad Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm), drottning Lovisa Ulrikas privata egendom, Drottningholms slott, Stockholm, genom inlösen 1777 sonen kung Gustav III till Kronan.

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2019, nr 1010, jämför identisk nattstol stämplad Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm)

Slitage, ställvis maskstungen

718301

2020-03-08