Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, biskopsmössa, krönplatta av opalinglass, dragare med spetsbågar, kronringen med dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av liggande siffran fem, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 91, diameter 67 cm
Ställvis slitage, smärre nagg, korgbotten med smärre lagningar
718321
2020-03-08