Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Såld för:

25 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, biskopsmössa, krönplatta av opalinglass, dragare med spetsbågar, kronringen med dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av liggande siffran fem, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 91, diameter 67 cm

Ställvis slitage, smärre nagg, korgbotten med smärre lagningar

718321

2020-03-08