Niki Cash

Niki Cash
Niki Cash
Niki Cash
Niki Cash
Niki Cash
Niki Cash

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NIKI CASH (född 1973): (2) Kompositioner, signerade och numrerade 40/60 och 20/60, gicleéprint, ca 60x60 cm, oramade.

New York, sent sjuttiotal, satte sin prägel på Cashs bildspråk. I mitten av åttiotalet var han med och grundade konstnärsgruppen D.I.R. (DUZ IT RIGHT), Stockholm, verksamma främst längs Kungsängenlinjen.

718389

2020-01-07