Sabelbajonett

Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett
Sabelbajonett

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SABELBAJONETT, Sverige, m/1867, "för Sjövapnets Remingtongevär", parerskydd och pommel i mässing, handtag i trä, märkt med inspektörsstämplar GB för Besiktnings officer C.G. Breitholtz och TLN för Rustmästare Teodor Ludvig Norlander, parerskyddet märkt VKAR 95 (Vaxholms kustartilleriregemente, vapen no 95) samt 1907, 1 av 1000 som tillverkades av Eskilstuna Jernmanufaktur Aktiebolag märkt Krona-Ankare-E, levererades 1870, balja märkt VKAR 388 av svärtat läder med munbleck och doppsko av mässing, bladet ca 50 cm total längd ca 63 cm

Sprickor i handtaget, bruksslitage

718416

2019-12-27