Konsolbord empire Blybergsporfyr
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KONSOLBORD, empire, Frankrike, fanerat med mahogny, beslag av förgylld mässing, sargen med palmetter, stjärnor samt emblem av parställda svanar vid springbrunn, främre benen i form av pelare med palmettkrön, skiva av Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, höjd 87, 98 x 50 cm
PROVENIENS:
Stopalo
Stället med smärre skador och torrsprickor, enstaka nagg
718455
2020-03-08