Konsolbord empire Blybergsporfyr

Såld för:

17 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

KONSOLBORD, empire, Frankrike, fanerat med mahogny, beslag av förgylld mässing, sargen med palmetter, stjärnor samt emblem av parställda svanar vid springbrunn, främre benen i form av pelare med palmettkrön, skiva av Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, höjd 87, 98 x 50 cm

PROVENIENS:
Stopalo

Stället med smärre skador och torrsprickor, enstaka nagg

718455

2020-03-08