Kabinettskåp barockstil

Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil
Kabinettskåp barockstil

Klubbat för:

74 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

KABINETTSKÅP, barockstil, 1800-tal med delvis äldre delar, svärtat trä och fanerat med amarant, ebenholz och valnöt m.fl. träslag, inläggningar av ben och sköldpadd, krönet med genombruten gallerkant, kartusch med vapensköld, skåpet med 15 lådor, varav fyra bakom dörr med kolonner och infattat damporträtt från 1600-talet utfört på kopparplåt, ymnig graverad dekor av figurscenerier och växtornamentik, sidorna med bärhandtag, claw and ball-fötter, ställ med spiralvridna ben och fotkryss, nycklar medföljer, höjd 218, 132 x 51 cm

PROVENIENS:
Stopalo

LITTERATUR:
Bukowskis, Internationella, våren 2003, nr 701, jämför snarlikt kabinettskåp

Smärre skador och lagningar

718456

2020-03-08