Kandelabrar Napoleon III
Klubbat för:
50 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Napoleon III, för vardera fem ljus, förgyllda bronsmonteringar stämplade B LANG, ljusarmar i form av liljor, mynning och fotställ med dekor av växtornamentik och voluter, kinesiska golvurnor, omkring 1850, porslin med polykrom kantondekor, ursparningar med palatsscener, hänklar i form av drakar, lösa manschetter, höjd 119 cm
PROVENIENS:
Stopalo
Ställvisa skador och lagningar, hänklar med mindre avslag
718457
2020-03-08