Kandelabrar Napoleon III

Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III
Kandelabrar Napoleon III

Såld för:

50 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, Napoleon III, för vardera fem ljus, förgyllda bronsmonteringar stämplade B LANG, ljusarmar i form av liljor, mynning och fotställ med dekor av växtornamentik och voluter, kinesiska golvurnor, omkring 1850, porslin med polykrom kantondekor, ursparningar med palatsscener, hänklar i form av drakar, lösa manschetter, höjd 119 cm

PROVENIENS:
Stopalo

Ställvisa skador och lagningar, hänklar med mindre avslag

718457

2020-03-08