Kristusfigur 1600-tal

Kristusfigur 1600-tal
Kristusfigur 1600-tal
Kristusfigur 1600-tal
Kristusfigur 1600-tal
Kristusfigur 1600-tal
Kristusfigur 1600-tal

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KRISTUSFIGUR, 1600-tal, förgylld brons, framställd med ansiktet vänt mot himlen, krönt med törnekrona, V-formade armar, naturalistisk anatomi, runt höften ett skynke. händer och fötter genomborrade, höjd 22,5 cm

Medföljer kopia av certifikat utfärdat 7 april 2014 av Laurence Fligny, Expertissim, Paris

Bruksslitage

718983

2020-03-08