Kristusfigur 1600-tal
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KRISTUSFIGUR, 1600-tal, förgylld brons, framställd med ansiktet vänt mot himlen, krönt med törnekrona, V-formade armar, naturalistisk anatomi, runt höften ett skynke. händer och fötter genomborrade, höjd 22,5 cm
Medföljer kopia av certifikat utfärdat 7 april 2014 av Laurence Fligny, Expertissim, Paris
Bruksslitage
718983
2020-03-08