Brännvinskåsa silver Otto Henrik Sjöberg
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OTTO HENRIK SJÖBERG, kåsa, silver, stämplad OHS (mästare 1726-1775), Falun 1750, godronerat liv, på rund fot, dubbla handtag med dekor i relief, en med ringhänge, höjd 8, längd 14,5 cm, vikt ca 76 g
Lagat kerubhandtag, smärre slitage
719748
2020-01-01