Brännvinskåsa silver Otto Henrik Sjöberg

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

OTTO HENRIK SJÖBERG, kåsa, silver, stämplad OHS (mästare 1726-1775), Falun 1750, godronerat liv, på rund fot, dubbla handtag med dekor i relief, en med ringhänge, höjd 8, längd 14,5 cm, vikt ca 76 g

Lagat kerubhandtag, smärre slitage

719748

2020-01-01