Kåsor silver Leffler Falun

Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun
Kåsor silver Leffler Falun

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KÅSOR, 2 st, Johan Leffler, Falun, 1799 och Johan Henrik Leffler, Falun, (verksam 1799-1836), ovala på rund fot, livet med drivna ovala bucklor och punsad dekor, en genombruten hänkel med stiliserad blomma och en sköldformad hänkel med ringhänge, längd ca 10-12 cm, vikt 52 resp 54 gram

Kåsan av Johan Henrik med mindre bristningar, lagat ringfäste, i övrigt smärre slitage

719749

2020-01-01