Skeppsporslin

Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin
Skeppsporslin

Såld för:

4 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKEPPSPORSLIN, 16 dlr, 1900-talets andra kvartal/mitt, benporslin, Nordiska kompaniet, Gustavsberg, delarna märkta med SSS under krona för Kungliga Svenska Segel Sällskapet (KSSS), i etui av mahogny, etuiets mått höjd ca 25, 27x38 cm

Historik: Servisdelarna gick att beställa via NK som lade ut på Rörstrand och Gustavsberg att producera.

Servisen ej komplett/delar saknas, etui med slitage

719817

2020-01-09