Kista allmoge

Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge
Kista allmoge

Klubbat för:

1 100 SEK

2 000 SEK

KISTA, allmoge, 1800-tal, möjligtvis sent 1700-tal, troligtvis Blekinge, välvt lock, handtag och beslag i smide, bemålad blå samt med blomsterkrans och initialerna COCJ, invändigt inredd med liten låda, benen ligger inuti, samt årtalet 1840, höjd ca 52, 102x55 cm

Åldersrelaterad slitage

720183

2020-01-05