Kungaporträtt

Kungaporträtt
Kungaporträtt
Kungaporträtt
Kungaporträtt

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KUNGAPORTRÄTT (2), Oscar II, fotografi (Gösta Florman) med kungens namnteckning under, ram med kunglig krona, Kronprinsessan Margareta (1882-1920) med tack och namnteckning av dåvarande kronprinsen Gustav VI, ram med hertigkrona i förgylld brons, ramarna ca 37x27 cm

Den kungliga kronan saknar klot och kors, hertigkronans fäste något böjt, det omgivande papperet kring Oscar II med fläckar, slitage på ramarna

720217

2020-01-05