Etiopiska föremål
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ETIOPISKA föremål, (12) silver samt försilvrade, armband, sölja, öronslev i försilvrad kopparlegering, 2 pectoralkors samt ring, sannolikt i silver, ampulliknande hänge, 3 skedar med silvermynt Haile Selassi, litet kors som hänge i silver, en etiopisk flätad korg medföljer, skedarnas längd ca 10 cm
PROVENIENS: Diplomatgåva till svensk officiell FN-medarbetare
Slitage
720256
2020-01-05