Matservis Kunglig Dansk
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ROYAL COPEHAGEN, "Blå Blomst", servis, 127 dlr, porslin, bestående av 10 mattallrikar (8097), 6 djupa tallrikar (605), 14 assietter (8095), 6 mindre djupa tallrikar (8105), 15 assietter (8093), 2 skålar (8063), skål (578), 3 karotter med lock (8174), terrin med lock (8172), 2 skålar (8060), 5 dessertskålar (8156), 3 uppläggningsfat (8016), 2 uppläggningsfat (8015), uppläggningsfat (8010), uppläggningsfat (1689), uppläggningsfat (8162), 4 ljusstakar (3334). 4 äggkoppar (8170), 4 saltströare (1876), kapsylöppnare (2309), 11 smörtaxar (2311), kanna (8227), såssnipa (8068), såsskål (8159), 16 kaffekopapr med fat (1549), 7 tekoppar med fat (8269), kaffekanna med lock (1794), senapsburk med lock (8283), gräddkanna (8023), sockerskål utan lock (1879)
Delar med nagg medföljer, delvis med slitage
720405
2020-01-10