Ida Gisiko Spärck 1888

Ida Gisiko Spärck  1888
Ida Gisiko Spärck  1888
Ida Gisiko Spärck  1888
Ida Gisiko Spärck  1888
Ida Gisiko Spärck  1888
Ida Gisiko Spärck  1888

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

IDA GISIKO-SPÄRCK (1859-1940): Flicka med gäss, signerad och daterad Ida Gisiko -88, olja på duk, ca 40x70 cm, oramad

HISTORIK:
Ida Gisiko, gift Spärck, tillhörde den generation kvinnor, tillsammans med bland andra Helene Schjerfbeck, Maria Wik, Julia Beck och Eva Bonnier, som drog till Paris under 1880-talet. De var starka kvinnor som tillsammans med sina manliga kollegor ställde sig på barriärerna mot konstakademiernas förlegade ideal. I Paris insöp man de nya vindar som blåste och banade vägen för det nyskapande friluftsmåleriet.
Väl hemma i Sverige igen anslöt hon sig till Önningebykolonin, en konstnärskoloni som verkade i Önningeby i Jomala på Åland mellan 1886 och 1914. Kolonin kan beskrivas som en svensk-finländsk motsvarighet till den mer berömda konstnärskolonin i Skagen i Danmark. Den konst man skapade var friluftsmåleri med inspiration från Paris och Skagen.

Krackelyrer, mindre färgbortfall, en mindre dukskada vid höger nedre hörn, tryckmärken

720490

2020-01-07