Anna Boberg oljemålning

Anna Boberg oljemålning
Anna Boberg oljemålning
Anna Boberg oljemålning
Anna Boberg oljemålning
Anna Boberg oljemålning
Anna Boberg oljemålning
Anna Boberg oljemålning
Anna Boberg oljemålning

Såld för:

5 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ANNA BOBERG (1864-1935): Lofoten, signerad A Boberg, olja på pannå, ca 32x44 cm

Anna Boberg ställde ut sina Lofoten-motiv första gången i
Stockholm 1903, med blandad framgång. Utställningen i Paris 1905 lade senare grunden till en framgångsrik fransk karriär.

720583

2020-01-07