Jan Liljeqvist

Jan Liljeqvist
Jan Liljeqvist
Jan Liljeqvist
Jan Liljeqvist

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JAN LILJEQVIST (1932-2003): Kallt Stockholm - målning nr 572, intygad tergo av konstnärens brorsdotter (etikett), olja på duk, ca 111x135 cm

HISTORIK:

Jan Liljeqvist (född 1932 i Stockholm, död 2003 i Ås, Jämtland), var en svensk konstnär. Liljeqvist unika konstnärskap var inspirerad av ljus och skuggor.
Liljeqvists målningar har varit utställda på Konstakademien, Färgfabriken och Jämtlands Museum och han hade sin ateljé på Glasbruksgatan i Stockholm. Han studerade på San Fernando i Madrid, Spanien och sedan på akademien i Florens, Italien och verkade även under 1960-talet i Paris

Jan Liljeqvist om sin konst:
"Måleri som resultat av rent visuella upplevelser, ingen verbal filosofi omkring, utan just bara vad ögat ser. Fånga och forma medelst färg. Syner som möter människors öga dagligen på vandring i verkligheten. Syner som själva talar så starkt att de i sig bär konst att förmedla.

Skuggor i skymningen får plötsligt liv. Tunnlar med mörker framvällande ur det tysta gapet. En presenning som döljer något okänt sluter tätt om sin hemlighet. Vaktande murar bakom vilka oanade händelser utspelas.

En kvarblivande bil på en gata, avstannad, hålögt stirrande. På gasverket explosioner av ljus omslutna av stumt mörker. En bilkyrkogård där en ton av förintelse slår ut ur plåtskelettens uppslitna dörrar. En människa med cellskräck sedd inne i ett slutet rum.Att se i mörker.

En husvägg vars färg lyser svagt för att den träffats av ett avlägset ljussken, eller en trappuppgång utan elektricitet, där man anar någon osynlig inne i mörkret.

Det som i ett tillstånd av utslocknande, ett ögonblick snuddar vid evigheten, har i sin omedvetna skönhet en visionär kraft"

Jan Liljeqvist, born in 1932 in Stockholm, dead in 2003 in Ås, Jämtland, was a Swedish artist. He was known for his unique artistry, inspired by light and shadow, nature in nothern Sweden and urban night walks. The paintings have been exhibited at the Academy of Fine Arts in Stockholm, the Colour Factory in Stockholm and Jämtland´s Museum. He studied at San Fernando in Madrid, Spain, and later at the Academy of Florence, Italy. He also appeared in Paris during the 1960´s.

720668

2020-01-13