John-Erik Göransson

John-Erik Göransson
John-Erik Göransson
John-Erik Göransson
John-Erik Göransson

Såld för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), (2) Möten - No 102 och No 99, monogramsignerade JEG 14-6-11 samt 10-6-11 på baksidan, akryl på duk, ca 30x30 cm vardera,

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.

720710

2020-01-12