Terrin Kina 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, konturerad kant, dekor av fasan på trädgårdsklippa bland pioner i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, lockknopp i form av granatäpple, hänklar i form av djurhuvuden, höjd ca 22, längd 35 cm

Nagg, en hänkel lagad

720770

2020-01-10