Hilde Nyblom gouache

Hilde Nyblom gouache
Hilde Nyblom gouache
Hilde Nyblom gouache
Hilde Nyblom gouache

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HILDE NYBLOM (1908-2009): Stilleben med rosor i blåvit vas, signerad och daterad -08, bildyta ca 22,5x22,5 cm

HISTORIK: Hilde Nyblom var operett- och operasångerska och konstnär. Hon var också dotter till Olga och Lennart Nyblom. Paret Olga och Lennart Nyblom var konstnärer aktiva i kretsen kring Prins Eugen, och finns båda representerade på bl.a. Nationalmuseum och Waldemarsudde.

720774

2020-01-13