Hilde Nyblom gouache
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HILDE NYBLOM (1908-2009): Stilleben med rosor i blåvit vas, signerad och daterad -08, bildyta ca 22,5x22,5 cm
HISTORIK: Hilde Nyblom var operett- och operasångerska och konstnär. Hon var också dotter till Olga och Lennart Nyblom. Paret Olga och Lennart Nyblom var konstnärer aktiva i kretsen kring Prins Eugen, och finns båda representerade på bl.a. Nationalmuseum och Waldemarsudde.
720774
2020-01-13