Djurgårdens IF Bowling

Djurgårdens IF Bowling
Djurgårdens IF Bowling
Djurgårdens IF Bowling
Djurgårdens IF Bowling
Djurgårdens IF Bowling
Djurgårdens IF Bowling
Djurgårdens IF Bowling
Djurgårdens IF Bowling

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SKULPTUR, 1900-tal, "Bisonoxe", Djurgårdens IF, Bowlingspris, skyltmärkt: Vandringspris DIF ÖIS, patinerad zink på sockel, totalhöjd ca 22 cm, längd ca 22 cm

PROVENIENS:
Henry Lundgren DIF.
Bowlingen blev invald i Djurgårdens IF i november 1919, men redan den 14:e april samma år skapades sektionen av ett antal bowlare. Talesman för bildandet var Gustav Lindholm och medlemsantalet var 10, sektionens ordförande blev John Bång, sekreterare Henry Lundgren och kassör Carl Sandin, inget val av ledamöter.

1 mindre hack samt nagg

720842

2020-01-13