Böcker Varia

Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia
Böcker Varia

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VARIA, böcker (17) GUNNAR EKELÖF, Sent på jorden. 1952., litografier av T. Bjurström, Upplagan tryckt i 200 signerade av författare och konstnär, detta nr 167, blått pappband med kasett, Alexander Pope, The rape of the lock, 1896, samtida dekorerat klotband, Karl-Erik Steneberg, Kristinatidens måleri, 1955, Linnaei, Systema Naturae, faksimil, linneklotband, Carl Larsson, Larssons, 1902, första upplagan, förlagets samtida klotband, Stiernhielm Bröllopsbesvärs ihugkommelse, Herkules, båda illustrerade av Sven Ljungberg, 1953 och 1951, förlagets samtida hrfbd samt kassett, Pär Lagerkvist, Gäst hos verkligheten, 1957, illustrerad med träsnitt av Sven Ljungberg varav ett är original, hft, Två gustavianska mästare, Niklas Lafrensen d y och Elias Martin, 1925, samtida skinband, Harry Martinsson med illustrationer av Björn von Rosen, 1964 samt ytterligare 7 titlar

Varierande skick, ej gonomgångna

720854

2020-01-08