Bordspendyl
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSPENDYL, omkring år 1800, Gaston Jolly Paris, (urmakare far och son, Paris 1800-1820), emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, marmor, förgylld brons, krönt av tupp, höjd ca 36,5 cm, pendel och nyckel finns
Urtavla med sprikcor, slitage, en fot med smärre skada
720905
2020-01-10