Byrå stockholmsarkbete rokoko

Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko
Byrå stockholmsarkbete rokoko

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Petter Gyllenbergs art, 1700-talets andra hälft, fanerad med valnöt, alm och rotfaner, beslag i brännförgylld brons, längd 78, bredd 48, höjd 79 cm

Proveniens: Inköpt på ´Druvans Antik´, Sibyllegatan 43-45 i Stockholm, 1974

Åldersrelaterat slitage med lagningar, mindre fanerskador, renoverad, kompletterad med senare lås och skruv

720907

2020-01-19