Byrå stockholmsarkbete rokoko
Klubbat för:
19 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Petter Gyllenbergs art, 1700-talets andra hälft, fanerad med valnöt, alm och rotfaner, beslag i brännförgylld brons, längd 78, bredd 48, höjd 79 cm
Proveniens: Inköpt på ´Druvans Antik´, Sibyllegatan 43-45 i Stockholm, 1974
Åldersrelaterat slitage med lagningar, mindre fanerskador, renoverad, kompletterad med senare lås och skruv
720907
2020-01-19