Matservis Rörstrand
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖRSTRAND, matservis, 117 dlr., porslin, 1910/20-tal, med ätten Lagerbrings vapen i rött, bestående av: 25 flata mattallrikar, 17 djupa mattallrikar, 17 flata förrättstallrikar, 21 assietter, 7 ovala uppläggningsfat, 1 runt uppläggningsfat, 5 ovala skålar, 5 saladièrer, såsskål, såssnipa, 3 coasters/underlägg samt terrin, mattallrikens diameter ca 26 cm
Varierande slitage, enstaka mindre nagg, ställvist med dekorslitage
720937
2020-01-08