Matservis Rörstrand

Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand

Klubbat för:

2 800 SEK

3 000 SEK

RÖRSTRAND, matservis, 117 dlr., porslin, 1910/20-tal, med ätten Lagerbrings vapen i rött, bestående av: 25 flata mattallrikar, 17 djupa mattallrikar, 17 flata förrättstallrikar, 21 assietter, 7 ovala uppläggningsfat, 1 runt uppläggningsfat, 5 ovala skålar, 5 saladièrer, såsskål, såssnipa, 3 coasters/underlägg samt terrin, mattallrikens diameter ca 26 cm

Varierande slitage, enstaka mindre nagg, ställvist med dekorslitage

720937

2020-01-08