Astrid Nordenstam

Astrid Nordenstam
Astrid Nordenstam
Astrid Nordenstam
Astrid Nordenstam

Såld för:

650 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ASTRID NORDENSTAM, (born 1942): komposition, Signerad Astrid Nordenstam, akryl/blandteknik på papper, 43x31 cm

Beskrivning:
Astrid Nordenstam, svensk målare, född 1942.
Studerade på Konstakademin i Chigago. Debuterade i Mexiko 1979 med ett synnerligen postmodernistiskt formspråk med rymdlika lager på lager. Hon slog igenom i en tid när arkitekten Luis Barragán utvecklade sina byggnader i Mexiko. Sedan dess har Nordenstam haft ett 60-tal utställningar, både i Sverige och utomlands, i Stockholm, Paris, London, Budapest och N.Y. Idag är Nordenstam representerad vid en mängd platser och finns upptagen i en mängd privata samlingar. HM Drottning Silvias samlingar, Marianne Bernadotte, Anders Wall mfl.

721059

2020-01-09