Fällbord Anders Jacob Rosendahl

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ANDERS JACOB ROSENDAHL (mästare i Arboga 1762-1836), fällbord, signerat AI ROSENDAHL ARBOGA, fanerat med alrot, svärtad fot, höjd ca 73, diameter 89 cm

PROVENIENS: Prosten Olov Uddén (1790-1862) gift med Maria Andersson, Kumla, genom arv sonen tf landshövding i Västmanland, Herman Uddén (1850-1936) gift med Gerda Ström, genom arv sondottern banktjänsteman Gunvor Uddén (1905-1990), därefter i arv till nuvarande ägare

Sprickor, fanerbortfall, kompletterat

721077

2020-01-09