August Malmström Gustafsberg

August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg
August Malmström Gustafsberg

Såld för:

12 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AUGUST MALMSTRÖM (1829-1901), bålskål med hänklar, Gustafsberg, 1870-tal, flintgods, fornnordisk stil, polykrom dekor av figural bård med vikingascen, stämplad med Ironstone i romb, höjd ca 27, diameter 35 cm

Fläckar, spricka, missfärgning

721084

2020-01-12