Stig Lindberg

Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg
Stig Lindberg

Såld för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982) "Tvillingarna", skulptur, Gustavsberg, parian, märkt Gustavsberg Parian -2 Stig L. Sweden, höjd ca 24 cm

HISTORIK: Proveniens Ingenjör Gösta Westh var fabrikschef vid Gustavsbergs porslinsfabrik 1969-89. När Rörstrand och Gustavsberg slogs ihop till ett företag mellan 1987-89 blev han även platschef. Dessförinnan under hela 1960-talet var han fabriks- och produktchef vid AB Rörstrands Porslinsfabriker. På Gustavsberg fick han också, förutom fabrikschefsansvaret, ansvaret för alla konstnärer och att tillsammans med dem ta fram nya kollektioner både för privat marknad och offentlig utsmyckning. Han lärde känna Stig Lindberg mycket väl, som var konstnärlig ledare mellan 1971-1980, de blev även vänner privat, likaså med Lisa Larson. I sin roll som länk mellan konstnärer och VD samarbetade han mycket med Karin Björquist, Berndt Friberg och Margareta Hennix.

Originalförpackning medföljer

721120

2020-01-11