Sameknivar dubbelkniv samt trippelkniv
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMEKNIVAR, 2 st, halvhorn, dubbelkniv samt trippelkniv, osignerade, skaft i renhorn varav dubbelkniven med hornkrans samt datering 1923, slidor i renhorn med graverad dekor med figurer och renar, blad i stål, 20-9,5 cm
Ingår i temaauktionen "Duodji"
Den minsta trippelkniven saknar blad, bruksslitage
721373
2020-01-13