Holländsk skola, 1800-tal, Akilles

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HOLLÄNDSK SKOLA (1800-tal): Akilles, olja på kopparplåt fäst på pannå, 69 x 85 cm

Målningen visar en scen från den grekiska mytologin om dess störste hjältes liv. Akilles var huvudperson i Homeros epos Illiaden, son till Peleus, myrmidonernas kung, och havsnymfen Thetis.

Enligt legenden försökte Thetis göra Akilles osårbar genom att sänka honom i floden Styx, vid porten till underjorden. Hon höll honom dock i hälen, då den inte doppades i vattnet, blev hans enda sårbara punkt, hans akilleshäl.

721674

2020-03-08