Holländsk skola, 1800-tal, Akilles
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA (1800-tal): Akilles, olja på kopparplåt fäst på pannå, 69 x 85 cm
Målningen visar en scen från den grekiska mytologin om dess störste hjältes liv. Akilles var huvudperson i Homeros epos Illiaden, son till Peleus, myrmidonernas kung, och havsnymfen Thetis.
Enligt legenden försökte Thetis göra Akilles osårbar genom att sänka honom i floden Styx, vid porten till underjorden. Hon höll honom dock i hälen, då den inte doppades i vattnet, blev hans enda sårbara punkt, hans akilleshäl.
721674
2020-03-08