Samiskt motiv, olja c:a 1845

Samiskt motiv, olja c:a 1845
Samiskt motiv, olja c:a 1845
Samiskt motiv, olja c:a 1845
Samiskt motiv, olja c:a 1845
Samiskt motiv, olja c:a 1845
Samiskt motiv, olja c:a 1845

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SAMISKT MOTIV, OLJA C:A 1845. (Oidentifierad konstnär). Motiv med samisk kvinna, sittande på skidor i fjällsluttning, hållande en stav med spadliknande verktyg i ena änden. Olja på duk. 370 x 296 mm. Gulnad och krakelerad fernissa. Litet hål i duken (c:a 10 x 7 mm).
Signerad à tergo: Löfgren, och årtalet 1845 eller -46 (sista siffran delvis förlorad p. g. a. dukhålet).

Se text!

721675

2020-01-19